..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku ::..
20 VIII 2019

F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
19 sierpnia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, rozpoczął się dyżur bojowy w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO.
zdjęcie - F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku
F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku

      Wznowienie dyżurów nastąpiło po zakończeniu remontu lotniska tej jednej z dwóch polskich baz F-16. Remont trwał od kwietnia 2017 roku.

Minister podkreślając korzyści, jakie wynikają z modernizacji bazy w Łasku stwierdził:
- Ta inwestycja trwała dwa lata. Polegała na po pierwsze modernizacji drogi startowej, po drugie na jej wydłużeniu do trzech kilometrów, w związku z tym Łask jest dziś najnowocześniejszym, jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie. Łask jest także przygotowany do tego, żeby przyjmować największe i najcięższe statki powietrzne - powiedział.

     Dzięki centralnemu położeniu łaskiej bazy, polskie F-16 są w stanie w ciągu kilkunastu minut od startu przejąć każdy obiekt nad terytorium naszego kraju.
Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka po zakończeniu modernizacji drogi startowej oraz dzięki przebudowie urządzeń pomocniczych zwiększyły się możliwości prowadzenia operacji lotniczych z Łasku :
- Jesteśmy gotowi do tego, żeby lotnisko przyjmowało, jeżeli byłaby taka konieczność, wsparcie ze strony naszych sojuszników. Modernizacja to taki modelowy przykład współpracy polsko-amerykańskiej, szczególnie myślę, że wart odnotowania przed wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trump'a w Polsce - powiedział szef MON.

      W 32. Bazie Lotnictwa taktycznego stacjonuje bowiem również amerykański pododdział przygotowujący rotacyjne pobyty szkoleniowe lotników amerykańskich w Polsce. Minister zaznaczył, że modernizacja drogi startowej była wspólną inwestycją Polski i USA:
 - W Łasku na co dzień polscy lotnicy współpracują z przedstawicielami amerykańskich sił powietrznych. Ta współpraca zaowocowała właśnie wspólną inwestycją dotyczącą modernizacji, przebudowy i wydłużenia drogi startowej. A więc jesteśmy gotowi do tego, żeby zadbać skutecznie o bezpieczeństwo nad Polską i w Sojuszu Północnoatlantyckim.

      Szef MON zapoznał się z infrastrukturą bazy oraz rozmawiał z pilotami i technikami F-16. Wziął udział w briefingu na temat zadań lotników z Łasku oraz ich doświadczeń z prowadzonych operacji:
- Podczas briefingu rozmawialiśmy o potencjalnym rozwoju bazy. Zrobię wszystko, żeby polskie siły powietrzne były jak najlepiej przygotowane do tego żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie. Dziękuję lotnikom za ich codzienną służbę życzę wysokich i bezpiecznych lotów - powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
***
      32. Baza Lotnictwa Taktycznego pełni rotacyjnie Dyżur Bojowy w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej wraz z 22, 23 i 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego.
Podczas dyżuru bojowego utrzymuje się w gotowości parę samolotów dyżurnych wraz z załogami, oraz obsługą naziemną do „poderwania” w nakazanych czasach startu.
      Do głównych zadań pary dyżurnej należy min.: przechwycenie statków powietrznych naruszających granicę naszego państwa, ochrona terytorium RP przed atakiem z powietrza, ochrona ważnych obiektów wojskowych oraz ludności cywilnej, udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych, identyfikacja obiektów powietrznych przez przechwycenie, a w razie potrzeby interwencji.

Źródło: www.gov.pl/web/obrona-narodowa

F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VIII 2019
„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”
17 sierpnia 2019r. w podwarszawskim Raszynie odbyła się przysięga elewów, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”