..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Obchody Święta Wojska Polskiego ::..
16 VIII 2019

Obchody Święta Wojska Polskiego

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza polskiego, zostało uhonorowane ustanowieniem w tym dniu Święta Wojska Polskiego.
zdjęcie - Obchody Święta Wojska Polskiego
Zielonogórskie obchody Święta Wojska Polskiego

„Dla nas żołnierzy 15 sierpnia jest ciągle żywym symbolem poświęcenia, męstwa i determinacji żołnierza polskiego w obronie Ojczyzny, w sytuacji gdy niemal wszyscy zwątpili. Bitwa Warszawska 1920 roku była największym polskim zwycięstwem od czasu wiktorii wiedeńskiej i stała się wzorem postawy moralnej i patriotyzmu. Dziś możemy oddać hołd obrońcom Ojczyzny sprzed blisko 100 lat. Bohaterzy wojny polsko – bolszewickiej oraz innych zrywów narodowych, uczą nas czym jest umiłowanie do Ojczyzny.” Można było usłyszeć w przemówieniu gen. bryg. dr Roberta Kosowskiego, wygłoszonym w czasie wojewódzkich obchodów święta w Zielonej Górze.
     Święto Wojska Polskiego nawiązuje do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża. Jest ono nie tylko symbolem, ale również możliwością oddania hołdu dla tych, którzy poświęcili swe życie walcząc za Ojczyznę. Bezpośrednio Święto Wojska Polskiego nawiązuje do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, jednej z najważniejszych bitew w dziejach nie tylko Polski, ale i Europy. Na przedpolach Warszawy pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zapamiętana jako „Cud nad Wisłą”. Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w tym czasie odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji Ojczyzny i poległych na polu chwały oraz czci się ich pamięć organizując uroczyste apele. Nie inaczej jest również i w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).
Lubuskie obchody Święta Wojska Polskiego, z udziałem żołnierzy Czarnej Dywizji, władz województwa w osobie wicewojewody Wojciech Perczaka oraz przedstawicieli władz lokalnych, odbyły się w czwartek 15 sierpnia br. w Zielonej Górze.
     Ale żołnierzy z czarnym naramiennikiem 15 sierpnia można było zobaczyć w innych miejscach w Polsce, ale także i w Europie. W Ośrodku Szkolenia Symulacji Komputerowej w Hohenfels w Niemczech od początku sierpnia bierze udział w ćwiczeniu Combined Resolve XII grupa żołnierzy z dowództwa 11LDKPanc, którzy za granicą uczcili ten ważny dzień. Ponadto pod czas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach, pośród 2600 żołnierzy oraz 185 jednostek sprzętu można było zobaczyć pododdział reprezentacyjny dywizji, poczty sztandarowe z wszystkich jednostek wchodzących w skład dywizji, a także czołgi Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz inne pojazdy specjalistyczne. Sprzęt ze znakiem Czarnej Dywizji był także obecny na piknikach organizowanych z okazji Święta Wojska Polskiego w Jaworze, Lesznie oraz Sulechowie.
     Zielonogórskie obchody rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w intencji żołnierzy Wojska Polskiego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Następnie miał miejsce uroczysty apel, podczas którego na Plac Bohaterów Westerplatte wmaszerowała w asyście orkiestry wojskowej kompania honorowa wystawiona przez 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy z Czerwieńska, na którym stały bloki ze wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład Czarnej Dywizji oraz kompanie honorowe Policji i Straży Pożarnej.
    „Obecnie w procesie wychowania kolejnych pokoleń żołnierskich, sięgamy do tradycji tych jednostek, które swoim poświęceniem i odwagą udowodniały, że Honor i Ojczyzna były dla nich najwyższymi wartościami. Bowiem to dzięki ich daninie krwi możemy tutaj żyć i pracować w wolnym kraju. W imieniu dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generała dywizji Stanisława Czosnka, który obecnie bierze udział ze swoimi żołnierzami w ćwiczeniu Combined Resolve XII w Niemczech oraz własnych, chciałbym życzyć zgromadzonym tu żołnierzom przede wszystkim satysfakcji z wykonywania obowiązków służbowych, sukcesów z pracy zawodowej oraz wszelkiej pomyślności Wam i waszym bliskim w życiu osobisty.” – mówił w czasie uroczystości gen. bryg. dr Robert Kosowski.
Uroczystości to również okazja do uhonorowania zasłużonych żołnierzy Dywizji, którym wręczono akty mianowania na kolejny wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe i odznaczenia państwowe.
      Następnie odczytano apel pamięci i oddano hołd wszystkim poległym w obronie Ojczyzny oraz złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej. Ostatnim punktem apelu była defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości.
    Jednocześnie przybyli goście i mieszkańcy Zielonej Góry mieli okazję zapoznać się z prezentacją sprzętu wojskowego. Na Placu Bankowym żołnierze prezentowali między innymi czołg Leopard 2A4, kołowy transporter opancerzony KTO Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom oraz inne specjalistyczne pojazdy wojskowe.

Tekst i zdjęcia: st.chor.sztab. Rafał Mniedło


Obchody Święta Wojska Polskiego w zegrzyńskim Centrum

W środę, 14 sierpnia br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego.

    W uroczystym apelu uczestniczył Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura, żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz słuchacze kursów. Kompania honorowa, poczet sztandarowy oraz flagowy zostały wystawione przez batalion zabezpieczenia Centrum.
    Zabierając głos Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura powiedział, że właśnie jesteśmy w przededniu 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej i to na jej pamiątkę obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Oddajemy tym hołd bohaterskim żołnierzom, którzy obronili naszą niepodległość, dając dowody odwagi i patriotyzmu. Z okazji Święta Wojska Polskiego złożył życzenia zdrowia, sukcesów zawodowych, spełnienia w życiu osobistym, stabilności w służbie i pracy oraz żołnierskiego szczęścia.
    Następnie Komendant Centrum płk dr Fura wręczył odznaczenia resortowe, akty mianowań oraz listy gratulacyjne. W czasie uroczystości odczytany został również Apel Pamięci z okazji Święta Wojska Polskiego, 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, a kompania honorowa oddała salwę.
    Uroczystość zakończyła się defiladą zgromadzonych pododdziałów, po czym złożony został meldunek o zakończeniu apelu.
W tym dnia żołnierze Centrum nie zapomnieli o osobach szczególnie dla nich ważnych – zapalone zostały znicze przy tablicach pamiątkowych patrona CSŁiI gen. bryg. Heliodora Cepy oraz zamordowanego przez niemieckich okupantów mjr. Konstantego Radziwiłła.
    Natomiast wieczorem, w zegrzyńskim Ogródku Jordanowskim odbył się festyn z okazji Święta Wojska Polskiego, który dostarczył atrakcje i zabawę przybyłym żołnierzom i okolicznym mieszkańcom.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran
Zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran, Klub CSŁiI

 Święto Wojska Polskiego w Świętoszowie

    W dniu 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto - Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz Pracownicy Resortu Obrony Narodowej stanęli na uroczystym apelu.
15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie, dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, odniosło wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Nasi przodkowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt.
    Po przyjęciu meldunku przed dowódcę pancernej brygady na świętoszowskim placu apelowym rozbrzmiały słowa Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Te same słowa, prawie sto lat temu, śpiewali polscy żołnierze. "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" – jakże autentycznie brzmiało wówczas w ich ustach. A przecież dobrze wiedzieli, że wielu z nich idzie w śmiertelny bój i że nie wrócą już znad Wieprza, spod Radzymina, z Ossowa i z tylu innych miejsc, w których wtedy i w późniejszym czasie toczyły się bitwy. Krew polskiego żołnierza naznaczyła ziemię w wielu rejonach. Wszyscy walczący wiedzieli, że jest to niezbędne dla ratowania Ojczyzny, po to, aby kolejne pokolenia Polaków mogły żyć w wolnym i niepodległym kraju.
    W środowy poranek, po raz kolejny, z wielkim szacunkiem i zadumą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej wspominali tamten czas. W rozkazie z 4 sierpnia 1923 roku, ówczesnego ministra Spraw Wojskowych generała broni Stanisława Szeptyckiego, w sprawie utworzenia Święta Żołnierza, zapisane było: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wrogiem, o całość i niepodległość Polski".
Na uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego dowódca świętoszowskiej jednostki wręczył żołnierzom akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Żołnierze z dumną oczekiwali, aż dowódca założy każdemu z nich czarny naramiennik z wyższym stopniem. Ta chwila z całą pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.
    Ponadto dowódca wręczył wyróżnienia Pracownikom Resortu Obrony Narodowej oraz żołnierzowi pancernej brygady, który swoją postawą i zachowaniem nie dopuścił do złamania prawa przez osobę usiłującą kierować pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Szeregowy Patryk Krysztofiak potwierdził, że postawa świętoszowskich żołnierzy jest godna naśladowania.
Dowódca pancernej brygady zwrócił się do obecnych na placu apelowym słowami: „Wysiłek zbrojny Naszych rodaków stanowi nieodłączną część narodu polskiego. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje Naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy.Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy także o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie Narodu i nienaruszalność Jego granic. W tym wyjątkowym i szczególnym dniu, składam Wam – żołnierze i Pracownicy Resortu Obrony Narodowej najszczersze życzenia. Życzę Wam zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i codziennej służbie oraz pracy. Dziękuję także za wierną i pełną poświęceń służbę dla Naszej brygady i Ojczyzny. Dziękuję za budowanie pięknego wizerunku Polski, a tym samym zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim Jej obywatelom.”
Na zakończenie swojego przemówienia pułkownik dyplomowany Artur Pikoń złożył serdeczne gratulacje żołnierzom mianowanym na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnionemu żołnierzowi i Pracownikom Resortu Obrony Narodowej.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów. Żołnierze maszerując przed trybuną z dumą prezentowali swoje mundury z biało – czerwoną flagą na ramieniu. Święto Wojska Polskiego to święto każdego z Nich.

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka

GALERIA FOTO

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VIII 2019
F-16 wracają do zmodernizowanej bazy ...
19 sierpnia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, rozpoczął się dyżur bojowy w ramach ...
19 VIII 2019
„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”
17 sierpnia 2019r. w podwarszawskim Raszynie odbyła się przysięga elewów, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”