..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Rocznica „Cudu nad Wisłą” ::..
16 VIII 2019

Rocznica „Cudu nad Wisłą”

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational Readines Center (JMRC) w Hohenfelt w Niemczech.
zdjęcie - Rocznica „Cudu nad Wisłą”
Rocznica „Cudu nad Wisłą”

W tym szczególnym dla każdego polskiego żołnierza dniu zorganizowano uroczysty apel. Prócz żołnierzy spod biało – czerwonej flagi, zaproszono także reprezentantów wszystkich krajów zaangażowanych w ćwiczeniu taktycznym z wojskami „Combined Resolve XII”.

Tego dnia asystę honorową wystawili żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. Zebranym przypomniano karty historii Polski sprzed niemal wieku. Wspominano bohaterów Bitwy Warszawskiej, która uznana została przez historyków za jedną z najważniejszych zbrojnych potyczek, decydujących o losach wielu narodów. Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Stanisław Czosnek przypomniał, iż odrodzona po 123 latach niewoli Polska przeciwstawiła się sowieckiej agresji, a dzięki wysiłkowi całego narodu odniosła zwycięstwo.

Ten dzień upamiętnia wydarzenia ważne nie tylko dla Polski, ale również dla wielu innych narodów, w tym także amerykańskich obywateli. To jednocześnie nawiązanie do współczesności, bo dziś wspólnie polscy i amerykańscy żołnierze realizują misje na całym świecie. To także współdziałanie amerykańskiej 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i  Czarnej Dywizji. Obie jednostki doskonalą się współdziałając na poligonach w Polsce i Niemczech”. - powiedział dowódca JMRC, pułkownik Joseph Hilbert.

Święto żołnierzy Wojska Polskiego to także sposobność do wyróżnienia najlepszych, którzy postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz decyzją ministra Obrony Narodowej zostali odznaczeni medalami. W takim dniu nie mogło zabraknąć również nominacji na kolejny, wyższy stopień wojskowy.

Uroczystość zakończył polski, tradycyjny żołnierski posiłek.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Gonera

Rocznica „Cudu nad Wisłą”

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VIII 2019
F-16 wracają do zmodernizowanej bazy ...
19 sierpnia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, rozpoczął się dyżur bojowy w ramach ...
19 VIII 2019
„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”
17 sierpnia 2019r. w podwarszawskim Raszynie odbyła się przysięga elewów, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
14 VIII 2019
Święto Wojska Polskiego
Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego jest wyrazem hołdu dla chlubnych tradycji i dorobku polskiego oręża.
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”