..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Przygotowania do Defilady „Wierni Polsce” ::..
06 VIII 2019

Przygotowania do Defilady „Wierni Polsce”

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Żołnierze i sprzęt z jednostek w całym kraju przygotowują się do defilady „Wierni Polsce”, która odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach. Defilada jest organizowana z okazji Święta Wojska Polskiego w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich.
zdjęcie - Przygotowania do Defilady „Wierni Polsce”
Przygotowania do Defilady „Wierni Polsce”

Sprzęt oraz żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i wojsk sojuszniczych przemieszczają się w kierunku Katowic, w rejony zgrupowań przed defiladą m.in. Opola, Gliwic, Bytomia, Tarnowskich Gór i Bielsko-Białej.

Transportem kolejowym do miejsc zgrupowań przewiezione zostały m.in. czołgi Leopard, wozy zabezpieczenia technicznego, transportery, a także kołowe transportery opancerzone Rosomak. Żołnierze kolejny raz mają możliwość przećwiczenia transportów operacyjnych i przemieszczenia pododdziałów na dużą odległość.

Przygotowania do wydarzenia rozpoczęli również żołnierze, którzy będą defilować w pododdziałach pieszych – 1400 osób szkolić się będzie na zgrupowaniu defiladowym na lotnisku Katowice - Muchowiec.

Lotnicy przygotowują się do defilady na lotniskach w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Powidzu, Łęczycy, Inowrocławiu, Świdwinie, Łasku i w Nowym Mieście.

W związku z przygotowaniami do Defilady na drogach należy się liczyć ze wzmożonym ruchem sprzętu wojskowego, przemieszczającego się w rejony zgrupowań. Zapewnienie bezpiecznego, bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu wojskowego stanowi najistotniejszy priorytet w etapie przygotowania do defilady. Mimo, iż newralgiczne pod względem bezpieczeństwa w komunikacji miejsca zabezpieczone będą zarówno przez Policję, jak i wojskowe kompanie regulacji ruchu, bezwzględnie należy zachować szczególną ostrożność. Wojsko przemieszczać się będzie w pilotowanych i ubezpieczanych przez policję i Żandarmerię Wojskową kolumnach.

Kilka dni przed defiladą odbędzie się próba generalna do Defilady. W nocy z 9 na 10 sierpnia zamknięte zostaną ulice Katowic tak, jak podczas uroczystości. Zamknięcie dróg zaplanowano od godz. 20.00 w piątek, 9 sierpnia, do godziny 7.00 w sobotę, 10 sierpnia. Podczas próby również będą obowiązywały zakazy parkowania na trasie defilady.

***
15 sierpnia w Katowicach odbędzie się defilada wojskowa „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Defilada 15 sierpnia br., która rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

tekst: mjr Magdalena Busz
zdjęcia: Michał Niwicz, Michał Wajnchold

Przygotowania do Defilady „Wierni Polsce”

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VIII 2019
F-16 wracają do zmodernizowanej bazy ...
19 sierpnia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, rozpoczął się dyżur bojowy w ramach ...
19 VIII 2019
„Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”
17 sierpnia 2019r. w podwarszawskim Raszynie odbyła się przysięga elewów, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.
16 VIII 2019
Rocznica „Cudu nad Wisłą”
W czwartek, 15 sierpnia br. żołnierze Czarnej Dywizji uczcili 99. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational ...
16 VIII 2019
Obchody Święta Wojska Polskiego
Data Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy. Jedno z najważniejszych zwycięstw żołnierza ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
Obchody Święta Wojska Polskiego
Defilada "Wierni Polsce"
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”